top of page
presidie2.png
Förbundsstyrelse 2023

Sarah Kullgren
Förbundsordförande 
sarah.kullgren@kristdemokraterna.se

 

Eva Wallin
1:e vice förbundsordförande
eva.wallin@kristdemokraterna.se

 

Aase Jönsson
2:e vice förbundsordförande
aase.jonsson@kristdemokraterna.se

 

Malin Stadig Lundgren

Veronica Kerr 

Rosmari Holmgren

Soheila Fors
Elisabet Söderberg 

Maud Ärlebrant
Maria Marić
Sara Önneby Nordström

 

Från vänster: Sarah Kullgren, Aase Jönsson och Eva Wallin. 
Kansliet


E-post: kvinnoforbundet@kristdemokraterna.se

Adress: Box 2373, 103 18  Stockholm


Kanslichef
Sarah Kullgren
E-post: sarah.kullgren@kristdemokraterna.se

 

Förbundssekreterare och kommunikatör
Synnöve Adéll 
E-post: synnove.adell@kristdemokraterna.se
Tfn: 0720-76 26 06

 

Aktiva distrikt

Blekinge
Malgorzata Andersson 
malgorzata.andersson@gmail.com

Dalarna

Caroline Caesar caroline.caesar@kristdemokraterna.se

Gävleborg
Rosmari Holmgren
rosmari.holmgren@gmail.com

Halland
Evelyn Orest 
evelyn.orest@gmail.com


Jämtland
Emma Eriksson
tigerelf@live.se


Jönköpings län
Stina Sinclair
stina.sinclair@kristdemokraterna.se

Kalmar län
Margreth Johansson
Margreth.johansson@kristdemokraterna.se


Norrbottens län 

Marita Wikberg

marita.wikberg@gmail.com


Stockholm stad & län
Eva Qvarnström
evaqva@hotmail.com

Skåne län
Paula Bon
paulatheodorabon@gmail.com

Uppsala län

Evelina Solem
evelina.solem@hotmail.com  

Värmland
Beatrice Nyman
b.odqvist@gmail.com 

Västra Götaland
Paula Törnqvist
paula.tornqvist@kristdemokraterna.se

Västmanland
Vakant
 
Västernorrland
Bitten Brynielsson
britt-mari.brynielsson@kdsundsvall.se


Västerbotten
Maria Edblom Tauson
tauson@gmail.com

Örebro Län
Paula Säker

paula.saker@kristdemokraterna.se

Östergötland
Marie Johansson
marie.johansson@finspang.se

Kontakt

bottom of page